Otomatik bahçe kapısı ve uygun motorlar.

Otomatik bahçe kapısı ve uygun motorlar.


Bu yazımızda otomatik bahçe kapılarını ve bu kapıların çalışma prensibini inceleyeceğiz.

Öncelikle otomatik bahçe kapılarından bahsedecek oolursak; bu kapı sistemleri uzaktan kumanda ve rf alıcı sistemi ile reriklenen ve sürgü veya yana açılan kapı sistemlerini dişli veya kol yardımı ile hareket ettiren, buna istinaden kapının açılma veya kapanma komutunun uygulandığı kapı sistemleridir. Otomatik bahçe kapısı sistemleri (bahçe grubu üyesidir) ikiye ayrılır;

Yana kayar bahçe kapısı sistemleri: Bu kapı şekli sağa veya sola doğru slide şeklinde kayarak açılan kapılardır. Bunu sağlayan sistem ise güçlü santral motor sistemine kapı üzerine eklenmiş dişlilerin monte edilmesi ve kapının oturtulduğu kızak sistemidir. Santral motor komutu algılayıp harekete başladığında dişliler hareket etmeye başlar ve bu sayede kapı hareket eder. Kapının üzerinde bulunduğu metal kızağa metal tekerler ile monte edildiğinden dişli hareketi sonrası motorüzerine yük binmeden tekerler üzerinde hareket sağlanır.

Dairesel bahçe kapısı sistemleri: Bu kapı sistemleri küçük kapı açıklığına sahip (müstakil evlerin küçük bahçe kapıları için) yerlerde kullanılabilir. Bunun nedeni ise yana kayar bahçe kapılarında olduğu gibi kapının ağırlığını taşıyan (metal teker) herhangi bir eleman olmayışıdır. Bu nedenle kapının tüm yükü iki yanda bağlı olan küçük kapı motorları ve kollarındadır. Bu da çalışma yükünü ve aralığını azaltmaktadır.

Bahçe kapısı Ankara